- Sektörel
MARKA 2018 Yılı Mali Destek Programı Bilgilendirme Toplantısına Katıldı
Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) tarafından 2018 yılı proje teklif çağrıları kapsamında bölgedeki kâr amacı güden ve gütmeyen kuruluşların, bölgesel gelişmeye ivme kazandıracak projeleri için karşılıksız vereceği desteklere ilişkin gerçekleştirilen "MARKA 2018 Yılı Mali Destek Programı Bilgilendirme Toplantısı"na katıldı.

Vali Balkanlıoğlu MARKA 2018 Yılı Mali Destek Programı Bilgilendirme Toplantısına Katıldı

SATSO Konferans Salonundaki toplantıya Vali Balkanlıoğlu'nun yanı sıra; SBB Başkanı Zeki Toçoğlu, SAÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, SATSO Başkanı Mahmut Kösemusul,  MARKA Genel Sekreteri Mustafa Çöpoğlu, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, iş adamları ve girişimciler katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan programda bölgesel kalkınma çalışmaları kapsamında yürütülen mali destek programlarından ilimizdeki kâr amacı güden ve gütmeyen herkesin azami fayda sağlaması gerektiğini belirten Vali Balkanlıoğlu, programların amaç ve önceliklerine uygun düşen projeler geliştirilmesi açısından gerçekleştirilen toplantının önemine de değindi.

Kalkınma Ajansımızın bölgemizde faydalı işler yaptığını ve projeleri desteklediğini belirten Vali Balkanlıoğlu, "Belki mütevazı bir bütçe gibi görünebilir ama kurulduğu günden bu yana Ajansa birçok fonksiyon da yüklendi. Avrupa Birliği ile eğer gerekli mutabakatlar ve fonlar sağlansaydı, Bölgesel Kalkınma Ajansları, Avrupa Birliği'nin aktardığı bütün kaynakları kullandırabilecekti, fakat ilişkiler ilerledikçe çok daha güzel şeyler yapılacaktır. Destek tablolarına baktığımızda büyük beklentiler içerisinde olabiliyoruz. Kalkınma Ajansları insanların önünü açıp büyük işler yapılmasına katkı sağlıyor ve destek veriyor. Kurum ve kuruluşlarımız ile özel sektörün çok güzel projeleri var. Burada Kalkınma ajanslarının birçok kişinin ufkunu açtığını söyleyebiliriz. İhracata giden yolda da firmalara büyük destek vermiş bir oluşum var. Eğer ilimizdeki sanayici ve iş adamlarımız ile kâr amacı gütmeyen kuruluşlarımız kaliteli ve güzel proje sunabilirse Sakaryamız sıralamada daha da yükselir. Doğru yerde ve doğru zamanlama ile kabul edilebilir güzel projeler üretmenin peşinde olmalıyız.

Merkezi Finans Kuruluşları ve Kalkınma Ajanslarımız ile Bakanlıklarımız da projelere destekte bulunuyor. Kalkınma Ajansındaki arkadaşlarımız sizlere her konuda yardımcı olmaya devam edecekler. Güzel projeler üreterek konularında uzman ve yetkin kişilerden oluşan MARKA'dan mutlaka faydalanmalıyız" dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, SATSO Başkanı Mahmut Kösemusul ve MARKA Genel Sekreteri Mustafa Çöpoğlu'nun da birer konuşma yaptığı toplantı sonunda, girişimcilerin destek programlarına ilişkin soruları uzmanlar tarafından yanıtlanırken, Vali Balkanlıoğlu tüm katılımcı ve MARKA yetkililerine proje ile çalışmalarında başarılar diledi.